Novinky

Analýza trhu s umenim za rok 2014

02.03.2016
Rok 2014 bol, podobne ako rok 2007, v mnohých aspektoch rokom rekordným. Pozrite si analýzu trhu s umením za rok 2014 najmä v kontexte s Andym Warholom, ktorý svetový trh s umením absolútne ovládol.

Trh s umením rekordne rástol, predali sa diela za 14 miliárd eur

13.03.2015
Trh s výtvarným umením vlani znovu zažil rekordný rok, keď sa na aukciách predali diela za 15,2 miliardy dolárov (asi 13,7 miliardy eur). Najžiadanejším umelcom na dražbách výtvarného umenia je podľa odborníkov Andy Warhol.

Andy Warhol Galéria Kassán

03.02.2015
Článok o Mihal Gallery na portáli AMIKASSA.SK.

OTVÁRACIA DOBA:
Pred návštevou je potrebné sa telefonicky ohlásiť na t.č. 0908 976 609 a dohodnúť si termín a počet návštevníkov.

Aktuality

Korzar.sme.sk - Warhol dorazil do Košíc

Korzar.sme.sk - Čo má spoločné Marilyn Monroe, Wayne Gretzky a Hans Christian Andersen? Zvečnil ich kráľ pop artu Andy Warhol, ich podobizne sú odteraz v Košiciach.

KOŠICE. Dvadsaťpäť originálov od majstra pop artu A. Warhola je už v metropole východu. Môže za to galéria, ktorá onedlho oficiálne otvorí svoje brány.

 

Priblížiť Košičanom Warhola sa rozhodol podnikateľ Miroslav Mihaľ, autor myšlienky galérie. "Chceme ho dostať do širokého povedomia, aby si jeho diela prišli popozerať ľudia, školy, návštevníci mesta. Warhola pozná každý, ale nie každému sa chce cestovať do jeho múzea v Medzilaborciach."

 

Mihaľ vysvetľuje, že galériu zriadili, lebo súkromní zberatelia sa rozhodli svoje najlepšie kusy presunúť do Košíc. "Košice sú mesto vyššieho štandardu, kozmopolitnejšie. Rozhodli sme sa tu urobiť stálu expozíciu, čo je prelomové, lebo tu ešte nikdy výstava Warhola nebola."


Unikáty

 

V nových priestoroch sa nachádza portfólio Kosáky a kladivá, ktorých je na svete asi 50. Ale nájsť sa tu dajú aj unikátne tlače. "Warhol robil sieťotlačou veci, ktoré mali niekoľko opakovaní, ale sú tu veci, ktoré sú tzv. skúšobné tlače a práve tie sú najvzácnejšie, lebo existujú len v jednom kuse, napríklad sv. Apolónia, patrónka zubárov."

 

Najvzácnejším kúskom galérie je však herecká megastar Marilyn Monroe. "Je to unikátna tlač z roku 1963, určite najvzácnejšia Marilyn na našom území, možno aj v Európe. Jej cena sa na trhu pohybuje okolo 300-tisíc dolárov. Je to najdrahší kus galérie," prezradil Mihaľ.


Gretzky i Andersen

 

K jeho srdcovkám patrí aj legendárny hokejista Wayne Gretzky. "Na svete je ich asi 30, každý v inom farebnom odtieni. Krásne dielo je Zvestovanie na motívy Leonarda da Vinciho." Hneď vedľa visí rozprávkár Hans Christian Andersen, na ktorom sú stopy po Warholových prstoch. V galérii nájdete aj podobizeň Marthy Graham, zakladateľky amerického moderného tanca, či unikátneho Rýchlokorčuliara, ktorý bol venovaný zimným olympijským hrám v Sarajeve.

 

No nájde sa tu aj pár vecí, ktoré nie sú dielom Warhola. "Dve sú z dielne Daniela Brogyányiho, najlepšieho slovenského postpopartového umelca. Vychádza z Warhola a pokračuje v jeho línii. V najbližšom čase k zbierke pribudne z USA aj John Lennon, od Steva Kaufmana, amerického maliara, ktorý pracoval s Warholom. "Pripojili sme to, aby bolo vidno, ako sa pop art rozvíja v najlepších podobách."


Provokujúci Warhol

 

Mihaľ je aj milovníkom extravagantného umelca. "Do Warhola som sa zamiloval, pretože jednak má slovenské korene a je to jedna z najväčších osobností svetového výtvarného umenia. Páči sa mi spôsob, akým tvoril. Je to provokujúci spôsob maľovania, nie klasický, ako pekné krajinky či portrét, ale je to majster kombinácií farieb a toho, že predmety dennej potreby sa stanú umením, napr. Campbellova polievka. Je to prevratná filozofia v umení."

 

Mihaľ dodal, že výstava bude aj predajná, čiže diela sa môžu časom obmieňať. Galéria sa nachádza oproti OC Cassovia v hoteli Múza.

 

Štvrtok 17. 12. 2009 | Jana Ogurčáková

 

Zdroj: http://korzar.sme.sk/c/5157703/warhol-dorazil-do-kosic.html#ixzz0cTsgcBWw