Novinky

Analýza trhu s umenim za rok 2014

02.03.2016
Rok 2014 bol, podobne ako rok 2007, v mnohých aspektoch rokom rekordným. Pozrite si analýzu trhu s umením za rok 2014 najmä v kontexte s Andym Warholom, ktorý svetový trh s umením absolútne ovládol.

Trh s umením rekordne rástol, predali sa diela za 14 miliárd eur

13.03.2015
Trh s výtvarným umením vlani znovu zažil rekordný rok, keď sa na aukciách predali diela za 15,2 miliardy dolárov (asi 13,7 miliardy eur). Najžiadanejším umelcom na dražbách výtvarného umenia je podľa odborníkov Andy Warhol.

Andy Warhol Galéria Kassán

03.02.2015
Článok o Mihal Gallery na portáli AMIKASSA.SK.

OTVÁRACIA DOBA:
Pred návštevou je potrebné sa telefonicky ohlásiť na t.č. 0908 976 609 a dohodnúť si termín a počet návštevníkov.

Aktuality

V galérii hotela Múza vystavujú 25 originálov Andyho Warhola

Od pondelka 1.2.2010 majú Košice prvú stálu expozíciu originálnych diel Andyho Warhola.

Vo svojom hoteli Múza, zameranom na propagáciu umenia, ju otvoril jeho majiteľ Dr. Miroslav Mihaľ. S dvoma ďalšími zberateľmi je vlastníkom všetkých vystavených diel. Väčšina bola donedávna prezentovaná v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

 

Traja súkromní zberatelia diel A. Warhola, ktorí ich mali vystavené v Medzilaborciach, sa asi pred dvoma rokmi rozhodli, že zriadia galériu s jeho dielami v Košiciach. "Jednou z hlavných pohnútok bolo priblížiť tieto unikátne práce Košičanom," vraví Dr. Mihaľ. "K nášmu rozhodnutiu prispeli problémy so zatekajúcou strechou múzea v Medzilaborciach či iné technické problémy. Tiež nás mrzí prístup štátu k téme Andy Warhol. Táto značka nebola štátom využitá ani na desať percent, navyše, ani zbierkovému fondu sa podľa nášho názoru nevenovala dostatočná pozornosť."

 

Dr. Mihaľ na margo múzea v Medzilaborciach dodal, že voči nemu nemajú žiadnu averziu, aj keď neboli nadšení úbytkom svojho fondu. "S viacerými zamestnancami sa priatelíme a do budúcna chceme spolupracovať. Popieram zámer, ktorý sa objavil v niektorých médiách, že kvôli nám by malo múzeum v Medzilaborciach zaniknúť. Stále majú čo ukazovať a ďalej môžu fungovať vo výskumnom smere. My túto ambíciu nemáme. Nám ide skôr o zhromaždenie unikátnych diel a možno atraktívnejšou formou ich sprístupniť fanúšikom Andyho Warhola." V spodných priestoroch hotela by mala pribudnúť galéria pre mladých začínajúcich výtvarníkov, ktorú by mohla do povedomia verejnosti vytiahnuť silná značka A. Warhola.

 

Košická galéria momentálne obsahuje 25 originálov A. Warhola, ktoré sa budú časom obmieňať. Zbierkovým fondom ani rozsahom nemôže konkurovať Medzilaborciam, ale môže sa popýšiť dielami, ktoré sa nenachádzajú v žiadnej galérii v Európe. Medzi tromfy bude patriť najmä Marilyn Monroe. „Tento obraz je unikátny, lebo ide o nepublikované dielo, ktoré vyrobil Warhol ešte ručne. Spolu so známymi Campbellovými polievkami patria k Warholovým ikonám," vysvetľuje Dr. Mihaľ. K ďalším ťahákom patria Wayne Gretsky a portfóliá H. Ch. Andersen, Kosáky a kladivá, Svätá Apolónia či Zvestovanie. „Tento vyrobil na motívy obrazu Leonarda da Vinciho, keď Warhola inšpirovala renesancia. Málokto vie, že robil aj biblické témy a stretol sa aj s pápežom Jánom Pavlom II." Niektoré v Košiciach vystavené diela nebolo doteraz možné vidieť ani v múzeu v Medzilaborciach. To, mimochodom, oslávi tento rok v lete 20. výročie svojho fungovania.

 

Galéria nesie pomenovanie Mihal Gallery. To preto, že na meno Andyho Warhola sa vzťahuje ochranná známka. Celý objekt hotela je ladený vo farebnom štýle pop-artu, ktorého najznámejšou osobnosťou bol práve Warhol. Ako sme sa dozvedeli od manželky Dr. Mihaľa, Ing. Miroslavy Mihaľovej, galéria by zatiaľ mala byť otvorená v utorok, vo štvrtok a v sobotu, no záujemcov neodmietnu ani po iné dni. Samozrejme, návštevníkov bude vždy niekto sprevádzať a poskytne im aj odborný výklad. Vstupné bude iba symbolické.