Novinky

Analýza trhu s umenim za rok 2014

02.03.2016
Rok 2014 bol, podobne ako rok 2007, v mnohých aspektoch rokom rekordným. Pozrite si analýzu trhu s umením za rok 2014 najmä v kontexte s Andym Warholom, ktorý svetový trh s umením absolútne ovládol.

Trh s umením rekordne rástol, predali sa diela za 14 miliárd eur

13.03.2015
Trh s výtvarným umením vlani znovu zažil rekordný rok, keď sa na aukciách predali diela za 15,2 miliardy dolárov (asi 13,7 miliardy eur). Najžiadanejším umelcom na dražbách výtvarného umenia je podľa odborníkov Andy Warhol.

Andy Warhol Galéria Kassán

03.02.2015
Článok o Mihal Gallery na portáli AMIKASSA.SK.

OTVÁRACIA DOBA:
Pred návštevou je potrebné sa telefonicky ohlásiť na t.č. 0908 976 609 a dohodnúť si termín a počet návštevníkov.

Andy Warhol Socialites

Unikátne plátna významných osobností veľkých rozmerov. Plátna sú zhotovené sieťotlačovou technikou v kombinácii s ručnou akrylovou maľbou, čím nadobúdajú tieto portréty špecifický charakter, nakoľko bola pre Andyho Warhola charakteristická kombinácia sieťotlače so synteticko polymerovou maľbou.

 

Tieto portréty tvoril Andy Warhol v 70-tých a 80-tých rokov a pre každého portrétovaného to znamenalo exkluzívnu prestíž, keďže v tom čase bol Andy Warhol najvýznamnejším a najlepšie zarabajúcim žijúcim umelcom na svete a byť ním potrétovaný bolo považované za najvyššiu formu sociálnej validácie.

 

Ako píše známy teoretik a kritik umenia Arthur Danto, v čase najväčšej Warholovej slávy ľudia z vysokých spoločenských kruhoch doslova medzi sebou súťažili, len aby mohli byť portrétovaný kráľom pop-artu.

 

Zmysel spočíval v tom, že Warhol ich portrétovaním z nich vytvoril kultovú značku, ikonizoval ju do vizuálnej podoby jeho obrazu a v poslednom rade ich v ňom zvečnil. Ako to opäť vyjadril Arthur Danto: “Kto sa objavil ako portrétovaný na Warholovom plátne, okamžite akoby získal nesmrteľnosť a stal sa navždy súčasťou Warholovho kruhu jeho tém a motívov. Vstúpil do svetových dejín a teórie umenia! A túto exkluzivitu je len ťažké vyčísliť nejakou finančnou čiastkou.”

 

Portréty v tejto ponuke zobrazujú predovšetkým ľudí, ktorých Andy Warhol osobne poznal a ich zobrazením buď oslávil ich život a prácu, alebo ich ikonizoval ako kult osobnosti.

 

V ponuke nechýba napríklad portrét jeho dobrého priateľa Georgesa Marciana, zakladateľ značky Guess, či jedného z najvýznamnejších galeristov v dejinách vôbec – Alexandra Lolasa, ktorý Warholovi usporiadal aj prvú výstavu a niekoľko rokov ho aj galeríjne zastupoval. Alebo ďalší významný dealer umenia  Jules Brassner, ktorý bol známy popularizátor pop-artu na trhu s umením a mal povesť tvrdého a rafinovaného obchodníka.

 

K ďalším patrí napríklad módna legenda Mario Borsato, ako aj séria portrétov elegantných mužov europskej spoločnosti ako Hartmut Stoecker, Vito Doria, Demos či pán Krull.

 

Tieto portréty sú zaujímavé aj tým, že boli dlhú dobu súčasťou depozitu vo Warholovej Nadácii v New Yorku a ich prvé predstavenie verejnosti v celej komplexnosti sa realizovalo až začiatkom roku 2014 na výstavach v Los Angeles.

 

Alexandre Lolas

 

 

Bolo to vďaka Alexandrovi Lolasovi, že Andy Warhol mohol usporiadať svoju prvú vlastnú výstavu pod názvom: Fifteen Drawings Based on the Writings of Truman Capote v roku 1952 – čiže celú jednu dekádu pred jeho výstavou v Stable Gallery, na ktorej predstavil verejnosti sériu plátien Campbellových polievok a ktorá odštarovala jeho umeleckú kariéru. Po roku 1955 Alexander Lolas rozšíril pôsobnosť svojej galeríjnej činnosti a otvoril pobočky v Paríži, Miláne, Ríme, Ženeve a Aténach. K umlecov, ktorých reprezentoval, patrili take zvučné mena dejín umenia ako René Magritte, Jean Cocteau, Yves Klien, Ed Rauscha atď.

 

V roku 1984, keď už bol Andy Warhol celebritou kultúrnej a umeleckej scény vo svete, sa udiala ďalšia významná spolupráca medzi Lolasom a Warholom. Lolas ho totiž požiadal, aby vytvoril sériu prác inšpirovaných da Vinciho Poslednou večerou pre výstavný pristor v Palazzo Stelline v Miláne, ktorý bol lokalizovaný na ulici Santa Maria delle Grazie, na ktorej sú aj majstrovské diela Leonarda da Vinci. Warhol bol týmto Lolasovým návrhom natoľko nadšený, že vytvoril viac ako 100 variácií na túto tému.

 

Alexander Lolas sa narodil v Alexandrii v Egypte v roku 1907.

 

Carlo de Benedetti

 

 

Georges Marciano

 

 

Zakladateľ známej módnej značky Guess.

 

Mario Borsato

 

 

Vito Doria

 

 

Jules Brassner

 

 

Významný dealer umenia v 60- tých až 80- tých rokov, ktorý výrazne pomohol popularizácii a komerčnému atestovaniu umeleckého smeru pop-art. Mal povesť tvrdého a rafinovaného obchodníka na trhu s umením.

 

Dr. Carlo Manzino

 

 

Mr. DEMOS