Novinky

Analýza trhu s umenim za rok 2014

02.03.2016
Rok 2014 bol, podobne ako rok 2007, v mnohých aspektoch rokom rekordným. Pozrite si analýzu trhu s umením za rok 2014 najmä v kontexte s Andym Warholom, ktorý svetový trh s umením absolútne ovládol.

Trh s umením rekordne rástol, predali sa diela za 14 miliárd eur

13.03.2015
Trh s výtvarným umením vlani znovu zažil rekordný rok, keď sa na aukciách predali diela za 15,2 miliardy dolárov (asi 13,7 miliardy eur). Najžiadanejším umelcom na dražbách výtvarného umenia je podľa odborníkov Andy Warhol.

Andy Warhol Galéria Kassán

03.02.2015
Článok o Mihal Gallery na portáli AMIKASSA.SK.

OTVÁRACIA DOBA:
Pred návštevou je potrebné sa telefonicky ohlásiť na t.č. 0908 976 609 a dohodnúť si termín a počet návštevníkov.

Viac info

Neuschwanstein, screenprint HC

Viac info - Neuschwanstein, screenprint HC

Informácie o diele A. Warhola

„Neuschwanstein".

  • Ide o unikáte dielo s označením HC 5/10, (F/S: II. 372), (rozmery 85,1 cm X 60 cm).
  • Toto dielo je podpísané umelcom v ľavom dolnom rohu, k dielu je priložený certifikát autenticity vystavený v USA aj na Slovensku.
  • Dielo bolo 6 rokov súčasťou expozície Múzea moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach (je k tomu doložené potvrdenie s pečiatkou inštitúcie).
  • Obraz v súčasnosti visí v privátnej Mihal gallery v Košiciach.
  • Dielo je zarámované a je vo veľmi dobrej kondícii.
  • „Neuschwanstein“ absolvoval niekoľko svetových výstav. Napr. aj veľmi úspešnú výstavu v Ríme. Názov výstavy.: Andy Warhol „lo Slovaco“ v Palazzo Incontro Roma.(12.december 2007 - 6. január 2008).
  • K obrazu sú priložené originálne výstavné katalógy, ktoré dokumentujú absolvované výstavy .

Popis diela: Diela s označením „HC“ sú považované, hlavne zberateľmi za unikátne, aj vďaka veľmi nízkemu nákladu. de o diela vybrané a označené umelcom ako dar svojim blízkym resp. známym. V čase života umelca sa diela s označením HC ani nepredávali resp. nevystavovali. Na trhu sú veľmi zriedkavé. Diel s označením "HC" od A. Warhola je v ponukách galérií málo.

Pozn k námetu diela: Prepychový a rozprávkový zámok v Bavorsku si zvolili tvorcovia za emblém - symbol zábavných parkov Walta Disneyho. Vežičky Disneylandu sú teda vežičkami Neuchwansteinu (viď priložené foto). V nedávnom celosvetovom internetovom hlasovaní bol zámok "Neuschwanstein" zaradený medzi 7 novodobých divov sveta.

K cene: Cena obrazov A. Warhola závisí aj od námetu a námet "Neuschwanstein" je pre nemecký trh (popri portrétoch osobností z nemeckých dejín) určite veľmi zaujímavý.

 

Podpis A.Warhola

 

Certifikát

 

Tragický príbeh zámku Neuschwanstein
Dnes je symbolom Disneylandu


Ak by bola usporiadaná súťaž, ktorý zámok z tisícov hradov a zámkov na svete sa najviac podobá rozprávkovým predstavám, určite by vyhral Neuschwanstein neďaleko Schwangau v bavorských Alpách. Neuschwanstein je veľkolepý zámok, umiestnený na vysokom skalnatom vrchu. Walt Disneymu poslúžil ako predloha k vytvoreniu Disneyho zámku. Nikdy neslúžil k vojnovým potrebám (hoci stojí na nedobytnej skale), pretože vznikol z rozmaru mladého kráľa Ľudovíta II. Je iróniou osudu, že sám ho veľa neužil, pretože tragicky zahynul. Bavorský kráľ Ľudovít II. bol korunovaný v Mníchove roku 1864, ale už od začiatku bolo zrejmé, že o reálne panovania nemá záujem. Ak mohol, dával prednosť divadelným predstavením a rád sa nechal unášať fantastickými predstavami, v ktorých vystupoval po boku už dávno zomrelých panovníkov. Tieto ilúzie a vidiny sa prelínali do jeho života v stále väčšej miere a na konci života mu zrejme nedovolili presne rozpoznať fantázie od reality. Avšak predtým dokázal plne využiť možnosti, ktoré mal ako bavorský kráľ. Najznámejším výsledkom jeho predstáv o živote v iných dobách, je zámok Neuschwanstein. Ten pôsobí rovnako rozporuplne ako jeho stavebník. Hoci ide o zámok úctyhodných rozmerov, pôsobí z väčšej vzdialenosti až ako divadelný kulisa. Kým vonkajšia podoba zámku je skutočne rozprávková a romantická, s nespočtom veží a vežičiek a pokojne pôsobiacou bielou farbou stien, vnútorné vybavenie pôsobí skôr chmúrne, jednotlivé sály a komnaty plne zodpovedajú wagnerovskému duchu. Zámok bol na svoju dobu vybavený technicky priamo zázračne; mal napr ústredné vykurovanie miestností a priame vedenie horúcej vody do traktov obývaných panovníkom.Tento zámok je neprirodzenou zmesou stavebných slohov. Bol stavaný od roku 1869 a to asi 17 rokov. Stál prinajmenšom dvanásť miliónov mariek, čo bola obrovská suma, z ktorej boli kráľovi ministri doslova zúfalí. A ako dopadol kráľ Ľudovít? Panovníkov koniec bol rovnako úchvatný, gradovaný a záhadný ako jeho obľúbené divadelné kusy od Richarda Wagnera. Ľudovít bol v nočných hodinách v Neuschwansteine vylákaný zo svojej miestnosti a bavorský psychiater, doktor Gudden, svojmu kráľovi na mieste oznámil, že ho musí zadržať ako osobu duševne chorú. Kráľ však mal svoje jasné obdobie, kedy sa správal normálne a tak mohol odhadnúť, že ho v budúcnosti čaká asi len poníženie a samota. Na predvečernú prechádzku 13. júna 1886 sa Ľudovít s doktorom Guddenom vydali k blízkemu Starnberskému jazeru. Keď sa stále nevracali, začali ľudia zo zámku oboch zmiznutých hľadať. Za svitu fakieľ ich našli oboch utopených v jazere. Tragédiu sa nepodarilo nikdy jednoznačne vysvetliť ....

 

 << Späť do galérie