Novinky

Analýza trhu s umenim za rok 2014

02.03.2016
Rok 2014 bol, podobne ako rok 2007, v mnohých aspektoch rokom rekordným. Pozrite si analýzu trhu s umením za rok 2014 najmä v kontexte s Andym Warholom, ktorý svetový trh s umením absolútne ovládol.

Trh s umením rekordne rástol, predali sa diela za 14 miliárd eur

13.03.2015
Trh s výtvarným umením vlani znovu zažil rekordný rok, keď sa na aukciách predali diela za 15,2 miliardy dolárov (asi 13,7 miliardy eur). Najžiadanejším umelcom na dražbách výtvarného umenia je podľa odborníkov Andy Warhol.

Andy Warhol Galéria Kassán

03.02.2015
Článok o Mihal Gallery na portáli AMIKASSA.SK.

OTVÁRACIA DOBA:
Pred návštevou je potrebné sa telefonicky ohlásiť na t.č. 0908 976 609 a dohodnúť si termín a počet návštevníkov.

Viac info

Svätá Apollonia červená, screenprint TP

Viac info - Svätá Apollonia červená, screenprint TP

Informácie o diele (dielach) : A. Warhola

1.„Saint Apollonia“ – žltá, Edition: 194/250, (FS-II.333).
2.„Saint Apollonia“ – červená,  Edition: 194/250,  (FS-II.333).

 
Dielo patrí k malej skupine diel, na ktorých A. Warhol zobrazoval tému religiozity. Ide o novodobú modernú ikonu z 20. storočia vytvorenú štýlom pop-art.

Téma diela:

Prečo je „Svatá Apollonia“ -  patrónkou zubárov?
Svätá Apollonia sa narodila v Alexandrii v časoch vládnutia cisára Filipa Araba (244-249). Počas masového prenasledovania kresťanov zabíjal sfanatizovaný dav v Alexandrii každého kresťana, ktorý sa mu dostal do rúk. Podobný osud mal postihnúť aj kresťanku Apolloniu, ktorá sa odmietla vzdať svojej viery. Ľudia z davu ju opakovane udierali do tváre až jej zlomili čeľusť, vytrhali jej zuby a hrozili jej upálením zaživa. Apollonia sa ale kresťanskej viery nechcela zriecť. Keď dostala čas na rozmyslenie, po krátkej modlitbe sa v nestráženej chvíli sama vrhla do plameňov, v ktorých uhorela. Vďaka svojej odvahe a skalopevnému rozhodnutiu radšej obetovať svoj vlastný život ako sa zriecť svoje viery, bola neskôr svätorečená. Úcta sv. Apollonie sa rýchlo rozšírila na kresťanskom Východe, ale čoskoro prenikla aj na Západ.
Práve túto tematiku zobrazil vo svojom portfóliu štyroch  Apollonií v roku 1984 aj Andy Warhol. Sv. Apolloniia, držiaca na obraze v kliešťoch zub, je v jeho podaní akousi novodobou ikonou. V prípade diel vystavených v Mihal Gallery Košice  ide o verzie s nádherným žltým a červeným pozadím podpísane a očíslované samotným autorom v ľavej dolnej časti obrazu (obrazov). Diela sú certifikované a sú k nim priložené okrem certifikátov autenticity aj katalógy zo svetových výstav, na ktorých boli vystavené.  
Sv. Apollonia je patrónkou zubárov, zubných technikov a všetkých, ktorí potrebujú pomoc pri utrpení v bolesti zubov. (deň sv. Apollonie je 9. februára).



<< Späť do galérie