Novinky

Analýza trhu s umenim za rok 2014

02.03.2016
Rok 2014 bol, podobne ako rok 2007, v mnohých aspektoch rokom rekordným. Pozrite si analýzu trhu s umením za rok 2014 najmä v kontexte s Andym Warholom, ktorý svetový trh s umením absolútne ovládol.

Trh s umením rekordne rástol, predali sa diela za 14 miliárd eur

13.03.2015
Trh s výtvarným umením vlani znovu zažil rekordný rok, keď sa na aukciách predali diela za 15,2 miliardy dolárov (asi 13,7 miliardy eur). Najžiadanejším umelcom na dražbách výtvarného umenia je podľa odborníkov Andy Warhol.

Andy Warhol Galéria Kassán

03.02.2015
Článok o Mihal Gallery na portáli AMIKASSA.SK.

OTVÁRACIA DOBA:
Pred návštevou je potrebné sa telefonicky ohlásiť na t.č. 0908 976 609 a dohodnúť si termín a počet návštevníkov.

O nás

„Mihal Gallery“ - prvá expozícia unikátnych diel Andyho Warhola v Košiciach


Historicky prvú stálu expozíciu unikátnych diel Andyho Warhola v Košiciach sprístupnili v pondelok 1. februára 2010. Skompletizovali ju nadšenci umenia z  „Mihal Gallery“, ktorá sídli v tematickom hoteli „Múza“, zameranom na propagáciu umenia. Hotel je aj farebne ladený v štýle pop artu.


Medzi 25 dielami je unikátna Marilyn Monroe. Ide o nepublikované dielo, ktoré vyrobil Warhol ešte ručne. Je unikátna aj tým, že sa odlišuje od klasických dobre známych popartových vyhotovení svetoznámej herečky, je v unikátnom ráme zo začiatku 60-tych rokov. Zastúpené sú tu ďalšie portréty známych osobností ako je Wayne Gretzky (kanadská hokejová legenda), Hans Christian Andersen („TP“) - (svetoznámy dánsky rozprávkár), Martha Graham („UT“) – zakladateľka moderného tanca a Teddy Roosevelt („HC“) – jeden z najpopulárnejších prezidentov v histórii USA. Podľa ktorého bol pomenovaný prvý plyšový medvedík na svete. Teddy (Theodore) Bear z roku 1903.


Výnimočne atraktívne a vzácne sú v zbierke portfólia (súbory obrazov) „Kosáky a kladivá“, „Zvestovanie“ podľa motívu známeho renesančného obrazu od Da Vinciho, keď Warhola inšpirovala renesancia. Málokto vie, že robil aj biblické témy a stretol sa s pápežom Jánom Pavlom II. Unikátne je tiež portfólio Svätá Apollonia. (z toho 2 obrazy „TP“). Z ďalších diel v Mihal gallery stoja určite za zmienku: Kachina Dolls z portfólia Cowboys and Indians a Sitting Bul. Špecialitou galérie je obraz zo športovou tematikou, ktorý vytvoril A. Warhol na objednávku Medzinárodného olympijského výboru pri príležitosti ZOH v Sarajeve 1984. Jeho názov je Speed Skater („TP“).


Osviežujúcim dielom je obraz Space Fruit – Pears (Hrušky). Lahôdkou je obraz svetoznámeho zámku Neuschwanstein („HC“). Zámok Neuschwanstein bol postavený ako pocta legendárnym germánskym rytierom, spája sny a bohatstvo bavorského kráľa Ľudovíta II. s umeleckou fantáziou skladateľa Richarda Wagnera. Zámok nad divokou tiesňavou riečky Pollak v bavorských Alpách je asi najčarovnejším zámkom na svete. Walt Disney si hrad Neuschwanstein zvolil za emblém Disneylandu.


Mihal Gallery - galéria v hoteli MÚZA je jedinečným projektom, ktorý sa snaží zaujímavou formou priblížiť život a tvorbu svetoznámeho umelca, ktorého rodičia pochádzali z východoslovenskej obce Miková. K zbierke obrazov sa návštevník dostane po originálne riešených sklenených schodoch, v ktorých sú vkusne zasadené „vizuály“ Warholových diel. Jedinečnosť galérie v hoteli podčiarkuje prítomnosť samotného Andyho Warhola v podobe sochy v životnej veľkosti“, ležérne sediacej na zväčšenine konzervy od Cambellovej polievky. Andyho podobizeň víta návštevníkov aj v exteriéri galérie v hoteli. Záujemcovia môžu podrobnejšie informácie o živote a diele A. Warhola čerpať z katalógov, k dispozícii im sú tiež audiovizuálne projekty premietané na veľkoplošnej obrazovke priamo v galérii.

 

PDF Mihal Gallery>>>

 

Mihalgallery - socha Andy Warhola